Kérdezz! Felelek.

Szia Krisztina!

Elsősorban arra lennék kíváncsi, hogy te verseny hetén hogyan töltődsz fel fizikálisan, mentálisan? Szóval, miket eszel előtte napokban, verseny reggelén, esetleg valami kedvenc film, könyv? És még az érdekelne, hogy milyen folyadékot ajánlasz? (maratonról lenne szó)

Válaszaid előre is köszi:)

Szia!

Fizikális feltöltődés nálam az, a verseny hetében, hogy levesszük a terhelést fokozatosan. A verseny előtti 4 nap már csak “emlékeztető” edzésekből áll. Kicsit megpiszkáljuk a keringést, felvisszük kicsikét a pulzust. De mennyiségben jelentősen visszaveszünk. 4 tipp mire ügyelj bejegyzésemben kitértem már a verseny hetére.  Mentálisan sok mindent tehetünk. Engem a könyvolvasás nagyon kikapcsol, van aki filmeket-sorozatokat néz inkább.

Fontosabb azonban, hogy fejben meglegyen a világos kép a versenyről. Ezt úgy gyakorolhatod, hogy szánsz magadra időt, 5-10 percet, amikor csend vesz körül, magad vagy. Ráhangolódsz a versenyre. Elképzeled magad a szituációban, mit szeretnél futni, érezni. Elképzeled ahogy “suhansz”, levezeted magadnak a távot. Egyszóval, megjeleníted. Aztán, szélnek ereszted, nem görcsölsz rajta. Ezt egy héten többször is elvégezheted. Ha van nehezebb edzés, ugyanezt megcsinálhatod, közben pozitív megerősítéseket mondasz magadnak. Sokkal hatásosabb, mint aggódni, félni, rettegni attól, mi lesz. Csak lazán!

Az étkezés macerás rész. Mert mindenki más. Mivel én leginkább teljes kiőrlésű pékárut eszem és a gyomrom hajlamos érzékeny lenni, főleg a hosszabb távon (félmaraton) ezért a verseny napján pirítóst és mézet eszem, zöld teát iszom. Ha külföldön erre nincs lehetőségem, mert sokszor nincs a hotelekben teljes kiőrlésű kenyér, akkor maradnak a normál lisztből készült dolgok. Arra azonban figyelek, hogy a versenyt megelőző napokban sok-sok szénhidrátot egyek. Teljes kiőrlésű sütik, tészták minden menyiségben. Étcsoki, amiben nádcukor van stb. mind-mind jöhet. Nem vonok meg magamtól semmit.

Mindenkitől azt fogjátok olvasni, hallani, hogy a verseny hetében töltődj. Ilyenkor már nem tudod úgysem alakítani a formádat, inkább csak rontasz rajta, ha indokolatlanul terheled, zsigereled magad. Pihenj! Rengetegszer hallottam már én is, mert én is hajlamos voltam “túlhúzni” magam, nem engedtem meg magamnak, hogy pihenjek, mert azt hittem az a jó, ha folyton készen állok. Ez nem vezet sehová. Meg kell tanulni pihenni is, nem csak edzeni. Megvannak a különböző szakaszok egy felkészülésben. Edzeni akkor kell, amikor annak ott az ideje. Pihenni pedig szükséges a végén, hogy beépüljön a munka. Tanuljatok a hibámból. Megéri! 🙂

Maratonhoz/félmaratonhoz a frissítés kényes kérdés, hiszen sajnos, általában, nem adhatsz le saját, speciális frissítőt. Kivételt képez a világbajnokság, meg a legnagyobb versenyek, de ha jól tudom, csupán az Elite versenyzőknek van erre lehetőségük. Így marad a táv közbeni frissítés, amit 5 kilométerenként vehetsz igénybe. Van víz, izotóniás ital. Plusz, verseny előtt ihatsz a saját italodból. Izotóniás italt célszerű inni, de nem tanácsolnám a cukrosabb fajtát.  A verseny közben célszerű egyszer vizet, egyszer izotóniás italt magunkba préselni. Azért írom, hogy préselni, mert nem egyszerű futás közben inni, de tanulható. Kezdetekben nekem is volt, hogy félrement, vagy nem tudtam elvenni, kiesett a kezemből. De ezt mára már rutin lett. Edzésen is gyakoroltuk elégszer.

Sok lány, akikkel együtt versenyzem, félmaratonon alig frissít, vagy csak vizet hörpint. Idén már én is csupán vízzel frissítettem. De ez “csak” félmaraton. Maratonon 5 kilométerenként a legtöbben frissítenek. Ezt már kitapasztalják, hogy mikor mit. Víz, izotóniás italok, zselék, ezt váltogatják. Teszteld le edzésen, plusz gyakorold, hogyan ihatsz/ehetsz. Márkát most nem írok, gyakorlatilag minden cégnek van zseléje, italpora, ami neked/nektek bejön, azt kell használni.

Összefoglalva pár szóban:

Tovább a blogra »