Pihenőmet töltöm, kaptam Káldy Zolitól 3 hetet, hogy testileg és idegileg töltődjem egy kicsit. Szükség is van rá, mert a testem jelzett, hogy vissza kell venni. A sérülést elkerültem, de az achilles-vádli és -térdfájdalom elég figyelmeztetés. Az első hetet Kálovics Anikóéknál töltöttem, vidéken.
A második hétre jutott a teljesítménydiagnosztikai felmérésem. Remek lehetőséget kaptam a Sportlab-től. Tavaly már részt vettem egy terheléses vizsgálaton, nagyjából ugyanebben az időpontban. Akkor a Cardio Contol KFT hívott meg. Utóbbi az “oxigénfelhasználáson keresztül méri a szervezet energiaforgalmát” (maszkos futás).
Sportlab pedig: a terheléses vizsgálatok olyan fajtájáról van szó, ahol az orvosi (pl. kardiológiai) diagnosztikával ellentétben egészséges, sportoló – vagy sportolni vágyó – embereken nem azt vizsgálják, hogy a terhelésre hogyan reagálnak az egyes szervrendszerek (pl. a szív- és vérkeringési rendszer), hanem azt, hogy milyen teljesítményt nyújt az illető, ezt milyen állapotban produkálja, és melyek azok a tényezők, amelyek a még jobb teljesítmény elérésében hátráltatják. (maszk nélkül, futópadon, folyamatos lactát méréssel fülből, pulzuskontrollal)
Melyik a jobb, vagy melyiket válaszd, az attól függ, mire van szükséged. Mind a kettőt ajánlom, akár felváltva. A SportLab vizsgálata és lehetősége nagyon jól jött most, mert megrendeltem életem első Lactat mérőjét. Ahhoz, hogy ezt helyesen tudjam használni, szükség volt a lactát görbémre. A hozzá tartozó pulzusra és a hozzá tartozó sebességre, mit futhatok úgy, hogy ne építsem le magam az alapozáskor. Bár nem futunk savas tartományban, mégis előfordulhat, hogy túlfeszítem a húrt. Mindenkinek megvan az az érzés, amikor az edzője türelemre inti, de valamiért nem tud megálljt parancsolni a lábainak. Ugye-ugye! Nos, ez velem mindig megtörténik, bár igyekszem a legfegyelmezettebben végrehajtani, amit Zoli mond.
Jelenleg A “probléma” a nagyon alacsony vérnyomás és a nagyon alacsony pulzus nagy sebességnél. Ez utalhat fáradtságra. De ezért van a pihenő. Szóval ideje valóban betartanom az edzőm által kiírt szütyörgést 🙂
Mit tudtam meg jelenlegi állapotomról?
A regeneráló futásom 120-as pulzusig mehet, a közepesek, tehát a váltogatások 120-140 közt vannak, a tempóim 140-145-ig kúszhatnak fel, az erős edzések pedig 145-150-es tartományban mozoghatnak. Azt hozzá kell tennem, hogy mindig sokkal alacsonyabb volt a pulzusom, mint másoknak, sokszor számomra is hihetetlen, hogy bizonyos intenzitásnál nem megy föl 170-ig sem.
Kivételesen nem edzettem a vizsgálat előtt, így őrültködhettem egy keveset. Felmentünk 22 km/h-ig, ahol kemény 70 másodpercet töltöttem, a pulzusom pedig megakadt 160-nál és 5.4-es lactátot mértünk.
Minden ilyen felmérésnél figyelembe kell venni, hogy milyenek vagyunk. Fölösleges mások eredményeihez mérni az értékeinket. Nem mindig jelent rosszat az átlagon kívüli/felüli érték. Ehhez természetesen bizonyos időközönként részt kell venni ilyen felméréseken, hogy megismerd magad, a tested működését.
Mik az eredmények? Itt az összefoglaló
- A felkészülési időszaknak megfelelő testalkati paraméterek.
- Kedvező, alacsony zsigeri zsír ráta.
- Csaknem tökéletes hidratáció.
- A karok és a lábak izomtömege egyensúlyban van.
- Nyugalmi HRV analízis: nagyfokú variabilitás, kipihent állapot, paraszimpatikus túlsúly.
- Edzettségi jelként is értelmezhető alacsony nyugalmi pulzus.
- Alacsony nyugalmi vérnyomás.
- Alacsony nyugalmi vércukorszint.
- Megfelelő bázislactát.
- Beszűkült pulzustartalék.
- Alacsony terhelési pulzus.
- Hiányzó anaerob erőkifejtés.
- Alacsony maximális pulzus, mely nem éri el az életkor alapján elvárható értéket (194 bpm).
- Kiváló pulzus restitúció.
- Kedvező karakterű lactátgörbe, jó alap állóképességi mutatókkal.
- Kiváló küszöb teljesítmény.
A következő tanácsokat kaptam
- A testzsírszázalék fokozatosan csökkenthető az edzésperiodizációnak megfelelően.
- A folyadékpótlásra továbbra is kiemelt figyelmet fordítani!
- Ügyelni kell az egyenletes vércukorszint biztosítására és a szénhidrát raktárak megfelelő feltöltöttségére, különösen fizikai terhelések előtt.
- Rendszeres vérnyomás kontroll javasolt, rendszeresen alacsony értékek esetén kardiológiai konzultáció javasolt.
- Napi rendszerességű HRV kontroll ajánlott, az egyéni profil megalkotása és a paraszimpatikus túledzettség kialakulásának megelőzése céljából.
- Az edzésmunka terjedelme és gyakorisága átmenetileg csökkenthető, az intenzitás jelentős, résztávos növelése mellett.
- A domináns alap állóképességi edzésmunka mellett magas intenzitású intervalok
- (HIT) rendszeres edzésprogramba iktatása javasolt, az anaerob mobilizáció fejlesztése és a szimpatikus kompenzáció biztosítása érdekében.
Ha kedvet kaptál és többet szeretnél tudni a tested működéséről, keresd fel őket bátran 🙂
Köszönöm a SportLab csapatnak a türelmet és a lelkesítést 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: