Sokan tapasztaltátok már, vagy fogjátok, milyen magaslaton lenni. Ki síelés kapcsán, ki őrült módon direkt 1800m felett akar futóedzéseket végrehajtani, van, aki túrázni jön-megy, szabadságot tölt. Bármit is csinálsz 1500m felett, érezni fogod, hogy valami más, nem teljesen úgy működik, kissé nehézkes a fizikai munka.
Most vegyük azt a helyzetet, hogy őrültebb fazonok őrültebb táborát szaporítod és magaslaton szeretnél edzeni. Van pár aranyszabály, melyeket nem érdemes megszegni, különben a saját dolgod nehezíted. Nézzük, mire figyeljünk, mikbe futottam már bele én is tapasztalatlanságom miatt. Szeretném kiemelni, hogy minden ember más, másként reagálunk a környezeti változásokra. A most következő 4 pontot azonban célszerű betartani.
1.Ne akarj az első héten egyéni csúcsokat döngetni.
Az akklimatizációs időszak 5-7 nap. Ha nem tartod be, sajnos belefutsz az úgynevezett magaslati betegségbe, ami okoz pár kellemetlen tünetet. Pl: álmatlanság, émelygés, rossz közérzet, gyengeség. Mindez edzés hatására súlyosbodhat.
Légy türelmes, kövesd az edződ utasításait, ne lépd túl a kötelezőt, figyeld a tested jelzéseit, ha az összeesés szélén állsz, ne kockáztass. Ha először jön valaki, érdemes laktát mérővel felszerelkezni. Ahhoz azonban ismerned kell az aerob/anaerob határaidat. Mikor savasodsz, hol kezdődik az anaerob küszöb, ebben egy terheléses vizsgálat segít. A laktát mérővel résztáv közben illetve edzések után be tudod mérni, mennyire hajtottad magad, szabad e még ráterhelni aznap.
2. Figyelj a folyadékbevitelre. Többet kell inni, mint tengerszinten.
Tudományoskodva: magaslaton szervezetünk az alacsonyabb légnyomás, és páratartalom miatt gyorsabban veszít vizet. Fontos, hogy testünk normál körülmények között is 2-3 liter folyadékot igényel, de a magaslati viszonyok erre rátesznek egy lapáttal. Én eddig négy liternél többig nem jutottam, de van aki öt litert is megiszik naponta.
3. Egymást követő napokon ne végezz nehéz edzést.
Tapasztalatom, bár azt gondolom nem csak az enyém, hogy a szokásos edzésheteket meg kell változtatni. Kicsit mennyiségileg is vissza kell venni. Ha nem vagy gyors, remek alkalom, hogy a sebességeden dolgozz, ugyanis 300m-ig kíválóan lehet “szaggatni” a rekortánt. Én is itt tartom a 200m-es egyéni rekordomat, 27.3-al. 🙂
4. Ha magaslati edzőtáborra adod a fejed, akkor egészségesen érdemes kiutazni.
Vérképet csináltatni, vasat ellenőriztetni. Ha pocsék a vérkép, nem érdemes feljönni. Ezt a hibát sajnos elkövettem még 2002-ben, mandulagyulladás után jöttünk fel és borzasztó élmény volt. Eleve nehéz magaslaton edzeni, de kissé lerobbant állapotban ez hatványozottan igaz.
4+1 Abszolút tapasztalati tanács és az én magánvéleményem.
Ha magaslat, akkor legyen 1800m körül vagy a felett, 2000m-ig. Kipróbáltuk az 1600m-es Marokkói edzőtábort is, de attól eltekintve, hogy nehezebb volt picivel az edzés, semmilyen hatást nem éreztünk utána. Természetesen maga az edzőtábor tudat dobott rajtunk.
Mit nyerünk a magaslattal? Azon kívül, hogy gyönyörű és megnyugtató a hegyekben lenni. Jobb formát, fejben megerősít, állóképességet. Legalábbis azon elvetemült sportolók, akik idejönnek, mind így gondolják. 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: